Banner

Autoservis

Jak sjednat pojištění vozu online?
V současné době nabízí zákonné pojištění vozidla, tzv. poviné ručení více než deset pojišťoven. Orientovat se v jejich nabídkách Vám pomůže online kalkulačka porovnání povinného ručení.
Autoservis

Dva roky je málo, záruky na auta se prodlužují

Pátek, 20 Březen 2009 09:30

Slevy už často nestačí, prodejci hledají, čím přilákat další zájemce o nové auto. Prodloužení dvouleté záruky je jedním z možných způsobů.

Tři roky po koupi a auto najednou přestane jet, třeba kvůli poruše motoru nebo převodovky. Jestli jezdíte třeba v Seatu Altea s dvouletou zárukou, čeká vás oprava v servisu, kterou budete muset draze zaplatit. Pokud máte Hyundai i30 s pětiletou garancí, můžete být v klidu.

Auto vám opraví zadarmo, můžete ušetřit i desítky tisíc korun. Nadstandardní záruky začala nabízet spousta výrobců i prodejců. Někde jsou zadarmo, jinde si garanci za pár tisíc můžete o další roky prodloužit.

Základ jsou dva roky, nadstandard až sedm

Dvouletá záruka bez omezení počtu najetých kilometrů je základ, který je stanoven zákonem. Pokud se v této době na autě objeví jakýkoliv problém, za nějž nemůže jeho majitel, nebo nejde o běžné opotřebení, musí se prodejce postarat o bezplatnou opravu.

Samozřejmě se to netýká případů, když majitel vozu nenechá například doplnit olej a motor se zadře. Některé značky – jako Honda, Toyota, Suzuki či Chevrolet – natahují základní záruku na tři až pět let, s omezením na sto tisíc najetých kilometrů. Je důležité vědět, že i když během prvních dvou let ujedete víc než oněch 100 tisíc kilometrů, zákonná dvouletá záruka tím nekončí.

Odbytová krize nutí stále další výrobce garance prodlužovat. Pětiletou tak nabízí třeba Hyundai, šestiletou Opel a sedmiletou Kia – poslední dva roky však ručí jen za motor a převodovku. Jen pro zajímavost, v USA začal od ledna korejský Hyundai nabízet desetiletou záruku omezenou ujetím asi 250 tisíc kilometrů. To je zatím světový rekord.

Velkou výhodou je, že delší záruky bývají přenositelné na nového majitele, což se dá zohlednit vyšší cenou při dalším prodeji. Za pár let tak budeme vídat inzeráty nabízející „čtyři roky starý vůz v záruce“.

I s prací zdarma

Zajímavou nabídku mají prodejci značek Mercedes-Benz, Jeep, Dodge a Chrysler. Majitelé všech aut koupených v Česku od ledna loňského roku ušetří desítky tisíc korun za práci v servisu. Kromě záruky totiž dostali i službu, v jejímž rámci mají na šest let veškeré předepsané servisní práce zdarma.

Nemusí tak platit za výměnu filtrů, olejů, brzdové kapaliny a samu práci, která s tím souvisí. Například u Mercedesu třídy B to znamená, že v průměru ušetří 60 tisíc korun.

Záruku lze prodloužit

Tam, kde je základní záruka pouze dvouletá, prodejci nabízejí její prodloužení o další roky. Někde automaticky, někde to stojí trochu smlouvání a téměř vždy to jde za příplatek.

Jako zájemci o nový vůz jsme se zeptali v prodejně Ford Charouz v Kladně a prodejce nám prodlouženou tříletou záruku za 3 825 korun na Ford Focus nabídl zadarmo jako bonus. Kdybychom chtěli ještě delší, už bychom museli platit. Až na sedm let nebo 150 tisíc kilometrů by nás to stálo 14 000 korun.

Investice na první pohled možná vysoká, ale v případě zásadnějších problémů vzhledem k cenám práce v servisech a hlavně náhradních dílů se velmi rychle vrátí.

 

Reklama


Tip na úsporu

Povinné ručení Česká pojišťovna

Povinné ručení Česká pojišťovna
Česká pojišťovna vychází při stanovení sazeb pojistného z kubatury pojišťovaného vozidla. Varinta pojištění Bonus Exclusive kryje náklady ze způsobené nehody až do výše 100 milionů Kč.

Vybraná vizitka